Panele

Panel socjologiczny:

Młodzi a nowe technologie.

Relacje społeczne i funkcjonowanie psychiczne w dobie internetu.

 

 „Każdego dnia przeszywa nas tysiąc spojrzeń, lecz to nie wystarczy: potrzebne jest jeszcze spojrzenie instytucjonalne, które nie opuści nas ani na chwilę, które będzie obserwowało nas u lekarza, na ulicy, na stole operacyjnym, w lesie, w łóżku; obraz naszego życia w całości zachowają archiwa, by w przypadku sporu lub na żądanie opinii publicznej można go było wykorzystać”.

Milan Kundera, Nieśmiertelność, za: A. Cieplak „Ma być czysto”

 

Dla młodzieży internet jest oczywisty, przezroczysty, wciąż obecny. W ciągu ostatnich prawie 30 lat rozwoju nowych technologii nastąpiło fundamentalne przebudowanie tego, jak doświadczamy sieci w czasie i przestrzeni. Na przestrzeń z atomów nakłada się tworzona z bitów przestrzeń przepływów podtrzymywana przez telefonię komórkową i internet. To w oczach osób, które żyły w czasach „bez internetu” jest on przeżywany jako odrębny byt. Coś, co należy pisać wielką literą. Dla młodych, jest on tak wszechobecny jak powietrze, którym oddychamy (któż z nas pisze słowo „powietrze” z wielkiej litery?). W przeżyciu współczesnych nastolatków internet jest i był…

Podczas półtoragodzinnej dyskusji wspólnie będziemy zastanawiać się jak żyje młodzież w dobie nowych technologii. Jak wygląda ich codzienność, czy i w jaki sposób korzystanie z internetu związane jest z pozycją społeczną, zdrowiem psychicznym, doświadczanymi problemami. Zastanowimy się jak przebiegają procesy separacyjne, budowanie tożsamości w świecie atomowo-bitowym.

W dyskusji wezmą udział:

mgr Anna Cieplak- animatorka kultury, autorka książek: „Zaufanie”, „Ma być czysto”, „Lata powyżej zera”. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą (od 2009 r. w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie) nagrodzona za działalność  w zakresie kultury przez MKiDN (2014), stypendystka w ramach programu „Aktywność obywatelska” (2015).

 

mgr Mateusz Halawa – asystent w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz kierownik zespołu humanistyki i nauk społecznych w School of Form Uniwersytetu SWPS. Jest doktorantem     w The New School for Social Research w Nowym Jorku. Zajmuje się etnograficznymi badaniami praktyk życia codziennego, był jednym ze współautorów raportu „Młodzi i media: Nowe media a uczestnictwo w kulturze“.

 

mgr Aleksandra Denst- Sadura – psycholożka, socjolożka, psychoterapeutka. Pracuje w Poradni Specjalistycznej Młodzieżowy Ośrodek Profilaktyki i Psychoterapii „MOP”. Szkoliła się w Zakładzie Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii CMUJ w Krakowie, oraz    w Polskim Towarzystwie Psychoterapii Psychoanalitycznej w Warszawie. Autorka raportu „Procesy separacyjne, budowanie tożsamości i bycie w świecie w dobie nowych technologii”.


Panel specjalistów:

Nastolatek z doświadczeniem kryzysu w perspektywie różnych instytucji.

 

Młodzi ludzie chodzą do szkoły, na imprezy, do kina, do klubu, do pubu, na zajęcia.

Młody człowiek, przeżywający różnego rodzaju trudności emocjonalne, adaptacyjne, borykający się z trudnymi danymi własnej egzystencji, żyje w świecie innych instytucji. Szkoła, szpital, poradnia, ośrodek terapeutyczny, oddział dzienny…

Szkoła oczekuje osiągnięć szkolnych, zdobywania wiedzy, braku absencji, normalnego zachowania. W szpitalach, ośrodkach leczenia obowiązują regulaminy, konieczność uczestnictwa w społecznościach, przymus abstynencji. Psychoterapeuta oczekuje zmiany, systematyczności, szczerości.

W jaki sposób instytucje związane z leczeniem, uczeniem, psychoterapią, czy szeroko pojętym pomaganiem mogą nie fragmentaryzować, nie rozszczepiać osoby młodego człowieka? Czy możliwe jest współpracowanie tych instytucji na takim poziomie zrozumienia i uwzględniania by wspierać w młodym człowieku proces zdrowienia i integracji?

Specjaliści różnych dziedzin będą szukać odpowiedzi na powyższe pytania, będą dzielić się swoimi refleksjami, praktyką, analizą perspektyw.

W panelu będą brali udział:

mgr Irena Wojciechowska, Dyrektor PPP nr 18, autorka programu „Bliżej siebie”,  mgr Artur Lutarewicz, Dyrektor MOS „ Kąt”, lek. med. Łukasz Szostakiewicz – lekarz psychiatra Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu, Piotr Woźniak, lekarz psychiatra, wieloletni współpracownik zespołu MOP i Dorota Jabłońska, kierownik Poza Iluzją, Młodzieżowej Poradni Profilaktyki i Terapii.